MISJA

W Berlinie wszystko już było.
W Warszawie da się jeszcze coś zrobić

Rzeźbiarze Krzysztof Ostrzeszewicz i Przemysław Pietrzak chcą na żoliborskiej części powstających bulwarów postawić Rzeźbę nad Wisłą, czyli unikatowy, neomodernistyczny obiekt w formie meandrującej ławy miejskiej. W ciągu ostatnich kilku lat warszawiacy nauczyli się spacerować po Warszawie. Adresy zapomniane, a warte choćby przelotnego spojrzenia stołecznego “flaneura” - spacerowicza, odzyskują należne miejsce w naszej świadomości.

Co ciekawe,

Warszawa staje się powoli miejscem inspirującym nawet dla bardziej “wymagających” obcokrajowców. “W Berlinie wszystko już było. W Warszawie da się jeszcze coś zrobić” - to zdanie nierzadko słyszane od przemierzających Europę hipsterskich tułaczy i powracających do Polski ekonomicznych ekspatriantów.

Czy rzeczywiście Warszawa, tak jak często się powtarza, w unikalny sposób łączy teraźniejszość z przeszłością, umożliwiając dzięki temu więcej niż inne europejskie miasta, w których wszystko od dawna jest “tak jak ma być”?

Na pewno ma do tego potencjał, jednak w tym miejscu dyskusji zwykle pada stwierdzenie, że w Warszawie brak jasnej koncepcji organizacji przestrzeni publicznej, po czym następuje tradycyjna runda narzekań.

Jako stowarzyszenie zrzeszające socjologów, kulturoznawców i artystów, działające przede wszystkim w przestrzeni miejskiej Warszawy, nie chcemy w ten sposób kończyć tej dyskusji.

Pragniemy przede wszystkim, by powstające miejsca były tworzone z myślą o ich przyszłych użytkownikach, przy zachowaniu jednocześnie wysokiej jakości estetycznej, której współczesnym realizacjom nierzadko brakuje.

Nasz sposób myślenia zakłada nawiązanie do obecnej już w wielu warszawskich budynkach modernistycznej idei wartościowego, funkcjonalnego obiektu w przestrzeni publicznej.

Celem projektu Rzeźba Nad Wisłą jest stworzenie wyjątkowego miejsca na nadwiślańskim bulwarze. Będzie ono przestrzenią wykorzystywaną przede wszystkim przez mieszkańców spędzających czas nad rzeką, dostępną i otwartą dla wszystkich, służącą do spotkań, odpoczynku, chwili refleksji czy lektury.

Rzeźba, będąca głównym elementem tego miejsca, umożliwi obcowanie ze sztuką w przestrzeni miejskiej poza sztywnymi ramami muzeum.

Mamy nadzieję, że Rzeźba Nad Wisłą stanie się ważnym punktem na trasie spacerowej nadwiślaoskich bulwarów, nie tylko będąc interesującym, zaskakującym obiektem zapraszającym do interakcji, lecz również punktem orientacyjnym i atrakcją turystyczną.

W szerszym kontekście liczymy na to, że jej powstanie rozpocznie dyskusję o roli i charakterze sztuki w przestrzeni publicznej “nad Wisłą”, czyli nie tylko w Warszawie. O ile dawniej, również w okresie międzywojennym, bardzo często rzeźba była chodby częścią architektury, swego rodzaju “kropką nad i” konstrukcji, o tyle we współczesnej Polsce miejscem dzieła rzeźbiarskiego jest najczęściej muzeum. Nasz długofalowy cel to przywrócenie takim obiektom ich roli w przestrzeni publicznej.


Konrad Sterczyński
Stowarzyszenie Badawczo – Animacyjne Flaneur

PARTNERZY

Poznaj organizacje, które cenią sobie sztukę i troszczą się o Twoje miasto

PRZYŁĄCZ SIĘ

Czyli jak zostać mecenasem sztuki?

Nic prostszego, po prostu do nas napisz. Przyda się każda złotówka, każde wsparcie i każda inicjatywa. Jesteśmy otwarci na Twoje pomysły i propozycje współpracy. Do usłyszenia!

To Top